Oldenburský kůň

11. srpna 2009 v 15:54 |  Plemena koní

OLDENBURSKÝ KŮŇ

Oldenburg, nejtěžší plemeno z německých teplokrevníků, byl původně vyšlechtěn jako kočárový kůň, jehož základ tvořili starofríští koně, chovaní v oblasti mezi řekou Vezerou a holandskou hranicí. Plemeno vděčí za svůj název hraběti Anthonu Guntherovi z Oldenburgu (1603-67), který křížil hřebce dovezené z Itálie a Španělska s místními klisnami. Pozdější chovatelé dále vnesli do chovu plnokrevníky, clevelandské hnědáky, hannoverské a normanské koně. Výsledkem byl velký urostlý kůň měřící až 178 cm s poměrně těžkou stavbou těla. Nicméně oproti většině velkých plemen velmi brzy dospíval, což přispělo k tomu, že se z něj stal oblíbený pracovní kůň.

Když kočároví koně na počátku minulého století uvolnili cestu motorizované dopravě, byli chovatelé nuceni změnit typ oldenburga a vytvořit z něj všestranného pracovního koně do zemědělství. V poslední době příliv plnokrevné krve a krve francouzského jezdeckého koně měl za následek vznik koně, který je daleko ušlechtilejší než jeho kočárový předek, je schopen konkurence v jezdeckých sportech a pracuje stejně dobře pod sedlem jako v zápřeži. Oldeburg je i dnes ve srovnání s jinými teplokrevníky velkou osobností, ale řada vlastností kočárového koně, jako strmější plece a dlouhý hřbet, byli již odstaněny. Akce zadních nohou však stále zůstává mírně vysoká.

Oldenburští koně se vyvážejí do řady zemí a zvláště oblíbení jsou v USA.
Popis plemene
Výška: přibližně 168 - 178 cm
Zbarvení: tmaví hnědáci, vraníci a hnědáci
Stavba těla: jednoduchá hlava občas s klabonosým profilem, poměrně dlouhý a velmi silný krk, šikmé svalnaté plece, mohutně stavěné tělo s hlubokým hrudníkem, silná záď s vysoko nasazeným ocasem, poměrně krátké nohy s velkými klouby a pevnými kostmi.Zajímavost
Olympijský Bonfire, oldenburský valach, narozený v roce 1983, vyhrál světový šampionát volné drezury na hudbu v roce 1994 v sedle s nejlepší holandskou jezdkyní Ankou van Grunsenovou.

Fotogalerie Oldenburga


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.