Lusitanský kůň

11. srpna 2009 v 16:00 |  Plemena koní

LUSITANSKÝ KŮŇ

Jak jeho vzhled napovídá, je portugalský lusitano blízkým příbuzným andaluského koně ze sousedního Španělska. Až do doby poměrně nedávné byli koně chovaní na Iberském poloostrově považováni za jediné plemeno. Teprve na začátku dvacátého století se obě země rozhodly, že si založí nezávislé plemenné knihy. Od okamžiku zřízení vlastní plemenné knihy portugalští chovatelé učinili velký krok kupředu v monitorování a vylepšování svého chovného programu. Opatrně zachovali dobré vlastnosti lusitana, jakými jsou silá a odvaha. Tyto jeho stránky způsobily, že byl vysoce ceněným válečným koněm. Tytéž kvality činí z lusitana ideálního koně pro náročné býčí zápasy. V Portugalsku, kde je považováno za ostudu, je-li kůň zraněn, jsou koně velmi dobře vycvičeni a využívá se jejich vrozené schopnosti akcelerovat a menévrovat ve styku s býkem. Jak po staletí dokazovali, jsou lusitánští koně velmi učenliví. Jsou inteligentní, jemní a citliví, pracují tvrdě a rádi. Mají dobrou přirozenou rovnováhu a svižné vysoké chody, což skýtá pohodlnou hladkou jízdu. S jeho pyšným držením těla a pozoruhodným joi vivre není divu, že se znamenitě hodí k výcviku pro vysokou školu. Toto plemeno však nevyniká jen v jízdárně. Stále více lusitánských koní dokazuje, že se hodí pro moderní sporty, jakými jsou skokové a vozatajské soutěže. Lidé, kteří s nimi pracují, hovoří o velkém porozumění, které se mezi koněm a člověkem rychle vyvine.
Popis plemene
Výška: průměrná výška kolem 157 cm, někteří hřebci dosahují až 162 cm
Zbarvení: často bělouši nebo hnědáci, ale setkáme se se všemi barvami včetně plavé a ryzé.
Stavba těla: Dlouhá ušlechtilá hlava s typickým poloklabonosým profilem, jemně utvářeným nosem a velkýma očima, silný vyklenutý krk, široký v základu a nasazený na plece v poněkud širokém úhlu, což vytváří dojem vzpřímenosti, silné plece, krátké tělo s vyklenutým hrudním košem, širokými silnými bedry, mírně skloněná záď a poněkud nízko nasazený ocas, jemné nohy s kvalitními kostmi, bohatá jemná hříva a ocas.


Zajímavost
Lusitánští koně umožňují výjimečně příjemnou a pohodlonou jízdu. Se svou hbitostí a inteligencí se výborně hodí pro býčí zápasy.

Fotogalerie Lusitana


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.