Exmoorský pony

11. srpna 2009 v 16:18 |  Plemena koní
EXMOORSKÝ PONY
Exmoorský pony je nejstarším britským horským a vřesovištním plemenem a jedním z nejstarších plemen na světě. Tento atraktivní pony obýval divoká vřesoviště na západě Somersetu a na severu Devonu v severozápadní části Anglie po mnoho století. Ponyové exmoorského typu byli jistě známí již v římských dobách a možná dokonce i v době bronzové, kdy se používali k tahání lehkých kočárů. Zmínku o exmoorských ponících a jejich majitelích nalezneme v Knize Posledního soudu z roku 1085. Odlehlost jeho přirozeného prostředí znamenala, že exmoorský pony byl jen velmi omezeně "vylepšován" přílivem cizí krve. Tvrdý život na vřesovištích vytvořil nesmírně odolného ponyho, schopného unést dospělého člověka i navzdory skutečnosti, že jeho výška nepřesahuje 125 cm. Stáda ponyů stále žijí "divoce" na vřesovištích, ačkoliv jsou každoročně sháněna k prohlídce. Robustní stavba a konstituce exmoorského ponyho z něj činní vynikajícího jezdeckého ponyho a rovněž se používá do zápřeže.
POPIS PLEMENE:
Výška: Hřebci a valaši maximálně 125 cm; klisny maximálně 124 cm.
Zbarvení: Hnědáci, tm.hnědáci nebo plaváci s černými znaky. Neobjevují se bílé odznaky.
Stavba těla: Hlava s rovným profilem, širokým čelem, výraznýma očima, širokými nozdrami a štíhlým hrdlem; dostatečně dlouhý krk; uvolněné plece; silné tělo s hlubokým širokým hrudníkem, vyklenutými žebry a širokou rovnou zádí; suché krátké nohy a drobná tvrdá kopyta.
ZAJÍMAVOST:
Nejsnadněji rozpoznatelným rysem exmoorského ponyho je světle zbarvená huba a velké výrazné oči. Oči se nazývají "ropuší" díky těžkým horním víčkům. Očnice jsou obklopeny jemnou žlutohnědou srstí.
FOTOGALERIE EXMOORSKÉHO PONYHO:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.