Americký quarter

11. srpna 2009 v 16:33 |  Plemena koní

Quarter

Nikdo nemůže s jistotou říct,jaký původ má querter.Říká se, že je to nejstarší plemeno ve Spojených státech a je potomkem koně chickasaw, jehož osadníci přivezli od indiánů.Tito koně byli malého a zavalitého vzrůstu,zřejmě španělského původu. První osadníci se rádi bavili jezdeckými soutěžemi, a k nim samozřejmě potřebovali rychlé koně. Plnokrevníci, kteří se na území Ameriky dostali ještě předtím, než v Anglii vznikla plemená kniha, se zřejmě podíleli na vzniku tohoto plemene.Jméno quarter podle délky tehdejšího závodiště, tj. čtvrt míle. Po celých Spojench státech se konaly dostihy koní, i když ne ma hezkých dlouhých rovných tratí, jak tomu bývá dnes.Soíše šlo o širé pláně u osadnických vesnic.
Soutěžili mezi sebou bud majitelé koní nebo jejich jezdci a vítězem se stal vždy ten,kdo měl zkrátka nejrychlejšího koně.Chov quarterů i anglických plnokrevníků postupovalna americkém kontinentě stejným tempem. Někteří plnokrevníci sloužili jako chovní koně i pro quartery, a spousta koní na krátkou vzdálenost byla v americké plemené knize zanesena jako plnokrevníci i přesto, že ne všechny jejich plnokrevní linie vycházejí z anglické plemené knihy. Podle jiné teorie by quarter vyšlechtěn mnohem později na americkém jihozápadě. Lidé tam totiž rádi pořádalidostihy na krátké tratě a kobojům se hodil kůn, který dobedl okamžitě zrychlovat, byl snadno ovladatelný a vhodný též pro práci s dobytkem. Možná by bylo vhodnější quartery označovat jako typ a nikoli plemeno. Nicméně quarter jako skutečné plemeno je uznáván.
Popis:Hlava quartera je malá,široká,s malýma špičatýma ušima, zád a vnitřní strana stahen jsou výrazně osvalené. Kohoutek je dobře stavěný a poskytuje dobrý základ pro sedlo.Quarter má hezkou stavbu těla, je inteligentní a dobře cvičí.
Využití:Většině lidí se při zmínce o quarterech vybaví westernové ježdění, ale quarter je rovněž koněm závodním. Dnes se předvádí při rodeu nebo polu, často se využívá pro teréní i rekreační ježdění.
Zbarvení:Jsou povoleny plné, tedy nesmíšené barvy, ale kůn může mít zbarvení na nohou a na hlavě. Pokud má po těle nepravidelné bílé skvrny, označuje se jako paint.
Výška : V průměru 152 cm.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.